Založ si blog

Registrované partnerstvo a neregistrované plagiátorstvo

Vážení čitatelia, istotne ste si aj vy všimli že slovenská politika má v zásade tri evergreeny. Ten prvý sú interrupcie. Kto vytiahne interrupcie, rozvadí polovicu republiky a zaplní predné strany v novinách. Druhý evergreen je výhrada v svedomí. No a ten tretí je registrované partnerstvo. Ten kto sa začne miešať do homosexuálov obecne a do registrovaného partnerstva špecificky, opäť zaplní stránky novín a vyvolá celoslovenskú diskusiu. A kde sa hovorí, tam sú preferencie.

Tento fakt si zrejme uvedomili aj v strane SaS, ktorá celkom nečakane prišla s návrhom zákona o registrovanom partnerstve. Zákon som zaregistroval zverejnený ako na stránke NRSR, tak aj v blogu pána Stanislava Fořta, na stránke blog.sme.sk. Samozrejme, už pred jeho zverejnením prebehol médiami prvotný šum o tomto zákone a tak sa o tom začalo sa o tom začalo hovoriť.

Nechcem teraz rozoberať či je registrované partnerstvo dobrá vec lebo nie, či zo strany SaS ide o obyčajné vytĺkanie politického kapitálu alebo nie alebo či tento zákon má vôbec šancu na schválenie. Chcem rozobrať úplne inú vec. Prečítal som si tento návrh zákona od pánov Drobu, Poliačika a dámy Nicholsonovej. A po prečítaní som získal zvláštny pocit. Ten pocit mi hovoril, že som už niečo veľmi podobné čítal. A keďže som na vysokej škole prečítal množstvo zákonov, hneď som vedel odkiaľ ten pocit pramení. Otvoril som si český zákon o registrovaném partnerství z roku 2006, jednotlivé paragrafy som zoradil pod seba v českej verzií a slovenskej verzií a potom som to uvidel. A ukážem to aj vám, priatelia. Iba upozorňujem, že vzhľadom na obrovský rozsah zákona, dávam sem oba ochutnávku:

 

§2

(2) Registrované partnerstvo je trvalé spoločenstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia, ktoré vzniklo spôsobom ustanoveným týmto zákonom (ďalej len „partnerstvo“).

§1

(1) Registrované partnerství je trvalé společenství dvou osob stejného pohlaví vzniklé způsobem stanoveným tímto zákonem (dále jen “partnerství”).

 

§4

(1) Partnerstvo môže uzavrieť každý, komu to zákon nezakazuje.

(1) Do partnerství může vstoupit každý, komu to zákon nezakazuje.


(2) Podmienkou uzavretia partnerstva je, aby aspoň jedna z osôb vstupujúcich do partnerstva bola štátnym občanom Slovenskej republiky.

(2) Podmínkou vstupu do partnerství je, aby alespoň jedna z osob vstupujících do partnerství byla státním občanem České republiky (dále jen “občan”).

(3) Partnerstvo nemôže vzniknúť medzi predkami a potomkami a medzi súrodencami; to isté platí o príbuzenstve založenom osvojením. V takom prípade súd, aj bez návrhu rozhodne, že partnerstvo je neplatné.

 

 

(3) Do partnerství nemohou vstoupit osoby navzájem příbuzné v linii přímé a sourozenci.

4) Partnerstvo nemôže uzavrieť osoba, ktorá

a) nedosiahla vek 18 rokov,

b) nie je plne spôsobilá na právne úkony,

c) pred uzavretím partnerstva už vstúpila do manželstva alebo uzavrela partnerstvo s inou osobou, alebo iný obdobný zväzok v zahraničí a toto manželstvo alebo partnerstvo trvá.

(4) Do partnerství nemůže vstoupit osoba, která

a) nedosáhla věku 18 let,

b) nemá způsobilost k právním úkonům, nebo

c) již dříve uzavřela manželství nebo která již dříve vstoupila do partnerství anebo do obdobného svazku osob stejného pohlaví v zahraničí, a její manželství nebo partnerství anebo obdobný svazek trvá.

 

§9

(1) Partneri majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť.

§10

(1) Partneři mají vzájemnou vyživovací povinnost.

 

§9

(2) Ak ktorýkoľvek z partnerov neplní túto povinnosť, určí súd na návrh niektorého z partnerov jej rozsah tak, aby životná úroveň oboch partnerov bola v zásade rovnaká. Pri rozhodovaní o určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliadne na starostlivosť o domácnosť

§10

(2) Neplní‑li jeden z partnerů tuto povinnost, určí soud na návrh některého z nich její rozsah, přičemž přihlédne k péči o společnou domácnost. Rozsah vyživovací povinnosti se stanoví tak, aby hmotná a kulturní úroveň obou partnerů byla zásadně stejná.

 

§9

(3) Vyživovacia povinnosť medzi partnermi predchádza vyživovaciu povinnosť detí voči rodičom

§10
(3) Vyživovací povinnost mezi partnery předchází vyživovací povinnosti dětí.

Áno, “saskári” jednoducho okopírovali český zákon. Iste, môžu argumentovať, že je to bežná prax. Otázka ale je, či už skutočne nemáme zákonodarcov, ktorí sú schopní vyprodukovať jeden zákon bez toho aby nekopírovali tie zahraničné. To už skutočne sme na tom tak zle, že musíme bez akejkoľvek invencie preberať zahraničné zákony? To už skutočne nemáme na viac, než na kopírovanie ostatných? Skutočne už neexistuje žiadna invencia? Strana odborníkov využíva ctrl+c, ctrl+v a google translate? Mali by sa červenať od hanby.

 

Odkazy:

http://www.glpartnerstvi.cz/zakon-o-registrovanem-partnerstvi/zakon-115/2006-sb.-o-registrovanem-partnerstvi.html

http://fort.blog.sme.sk/c/306368/Navrh-zakona-o-registrovanych-partnerstvach-dnes-v-parlamente.html

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=4155


 

 

 


 

 

 

To že nie je na výplaty, nie je náš problém.

11.07.2012

Tak touto vetou nám odborne a zároveň aj slobodne a solidárne bývalý finančný riaditeľ v TEKO (Tepláreň Košice) Ján Huraj (SaS) vysvetlil fakt, že "saskári" nechali za sebou v teplárňach viac »

Zoderieme vás z kože!

20.06.2012

Robert Fico nám včera predstavil svoj konsolidačný balíček. Isté je, že tento balíček skonsoliduje všetko, okrem našich peňaženiek. Ale to sa dalo čakať. Všetkých 22 opatrení tak kolíše viac »

Pokutovať a buzerovať

13.06.2012

Poznáte to. Cestujete v aute medzi mestami a míňate množstvo policajných áut. V niektorých, ktoré sú zaradené do premávky, môžete vidieť policajtov zažívajúcich absolútne "piánko". viac »

Pakistan. Naváz Šaríf

Pakistanský premiér Šaríf by mal abdikovať, čelí obvineniam z korupcie

28.07.2017 10:35

Pakistanský najvyšší súd oznámil, že premiér Naváz Šaríf by mal opustiť úrad. Predseda vlády čelí obvineniu z korupcie.

Graf, ekonomika

Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v júli

28.07.2017 10:32

Nálada v slovenskej ekonomike sa zhoršila aj v júli. Indikátor ekonomického sentimentu medzimesačne klesol o 0,3 bodu na 102 bodov.

Trump

Obamacare - Trump už 3:0. Republikánom chýbal jeden hlas, rozhodol McCain

28.07.2017 09:09, aktualizované: 10:03

Republikánom v Senáte USA nevyšiel ani tretí pokus v tomto týždni odvolať zdravotnú reformu niekdajšieho prezidenta Baracka Obamu.

barcelona, vlak, nehoda, havaria vlaku

V Barcelone havaroval vlak, zranených je minimálne 48 ľudí

28.07.2017 09:05, aktualizované: 10:24

V centre španielskej Barcelony havaroval vlak. Zranených je minimálne 48 ľudí, z toho päť vážne. Medzi vážne zranenými je aj strojvodca, informoval na svojich webových stránkach španielsky denník El Mundo.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 19975x
Priemerná čítanosť článkov: 2497x

Autor blogu

Kategórie