Tak touto vetou nám odborne a zároveň aj slobodne a solidárne bývalý finančný riaditeľ v TEKO (Tepláreň Košice) Ján Huraj (SaS) vysvetlil fakt, že „saskári“ nechali za sebou v teplárňach finančnú čiernu dieru a TEKO nemá na výplaty pre svojich zamestnancov. Ak na to máte žalúdok a nervy, môžete si prečítať aj článok o tejto situácií z ktorého som aj čerpal, onen nehorázny výrok. http://kosice.korzar.sme.sk/c/6452679/v-teplarni-kosice-nemaju-ani-na-vyplaty.html.
Pokúsim sa túto situáciu stručne zhrnúť. Tepláreň má celkom logicky vyššie tržby v zime než v lete z dôvodu vykurovania domov a bytov. Na druhej strane, letné obdobie je poznačené nielen nižšou spotrebou tepla ako v zime, ale aj údržbou a opravami stávajúcich technologických zariadení. Dá sa teda povedať, že v letnom období je rozdiel medzi príjmami a výdavkami podstatne nižší, než v zime.
Akýkoľvek schopný manažér, ktorý riadi takúto firmu tak musí na tento fakt neustále myslieť a plánovať reálne príjmy a výdavky na viac mesiacov dopredu aby sa firma nedostala do problémov s likviditou a vedela uhrádzať svoje záväzky. Politicky dosadený manažér naopak nemusí myslieť na nič, pretože tak či onak dostane zlatý padák. Zdá sa, že práve to sa stalo v teplárňach Košice. Pôvodný manažment pod taktovkou SaS v zimnom období strategicky nevytvoril žiadne finančné rezervy pre letné obdobie a tak po štyroch mesiacoch sa tepláreň dostala do, dúfajme dočasného, problému s peniazmi. Odborne povedané, manažment cashflow absolútne zlyhal.
Teplárne sa tak dostali do situácie, že nemajú v tomto čase žiadnu finančnú hotovosť a nevedia hradiť svoje záväzky voči zamestnancom ani dodávateľom. Pán Huraj nám ale v článku vysvetľuje, že „Aj v iných podnikoch som zažil, že sme mali problémy s hotovosťou, na Slovensku je to úplne štandardná situácia“ Nuž, trúfam si povedať, že aby neboli peniaze ani na výplaty štandardná situácia rozhodne nie je, avšak samozrejme nie som taký odborník na štandardné situácie ako pán Huraj (SaS). V našej firme je napríklad štandardom, že mzdy sa posielajú už k 6. dňu v mesiaci aby sme zamestnancom uľahčili situáciu, nakoľko vieme, že mnohí platia svoje faktúry aj skôr než 15. V zmysle filozofie pána Huraja (SaS) je teda firma kde pracujem asi padnutá na hlavu, že vychádza v ústrety svojim zamestnancom a že im vôbec niečo platí.
Mimochodom SaS mala v TEKO obsadené pozície generálneho riaditeľa, zástupcu generálneho riaditeľa ako aj finančného riaditeľa. Je teda úplne zrejmé, koho je to zodpovednosť, že TEKO nemalo vytvorené rezervy pre letné obdobie.
Poškodeným zamestnancom iba pripomínam, že v zmysle zákonníka práce, pokiaľ je zamestnávateľ viac ako 15 dní po lehote splatnosti výplaty majú zamestnanci právo na okamžité skončenie pracovného pomeru. A rovnako poškodeným pripomínam, že nevyplatenie mzdy a odstupného je trestný čin.
Ty si zrejme isto z toho TEKO . ...
Každá líška svoj chvost chváli. ...
Hmmm .... Vyjadrenie byvaleho vedienia ...
Keď píšeš o mečiarovskej banánovej... ...
A ako ich chceš potrestať keď zákony... ...
Celá debata | RSS tejto debaty